Make your own free website on Tripod.com

ST MARYS F.C

Home
About the Author
St Marys - A Short History
All St Marys players Games and Goals since 2004/05
Brother John Pye M.S.C. OAM
Interesting Facts
Letter - Just let me play for fun
Lyrics for the St Marys club song
NTFL - 2015/16 Finals Results - All Grades
AFLNT Records - All NTFL Positions in all grades - Summary
NTFL Final Standings - League
NTFL Final Standings - Reserves
NTFL Final Standings - Senior Colts, U/19's,U/18's,U/17's
NTFL Final Standings - Junior Colts,U/16's,U/15's
NTFL Final Standings - U/14's Div 1,U/14's Div 2,U/12's Div 1,U/12's Div 2,Womens,YG
NTFL Best and Fairest Medals - All Grades League - U/12's
St Marys NTFL Nichols Medallists
St Marys NTFL Best and Fairest
NTFL Best on Ground in Grand Finals all Grades
NTFL Leading Goal Kickers
St Marys NTFL Leading Goal kickers
St Marys Grand Final Medal Winners All Grades
St Marys NTFL Rising Star
St Marys Rep Players A - L
St Marys Rep Players M - Z
Anthony Vallejo
Aaron Perry
Benny Cubillo
Bill Roe BEM
Brian Long
Brian Stanislaus
Cadji Dunn
Present Great Player - Cameron Ilett
Clifford "Gympie" LewFatt
Cyril Rioli (Jnr)
Damien Berto
David Kantilla (Snr)
Dennis Dunn
Edmund Johnson
Present great Players - Ignatious Vallejo
Jack Long (Snr)
Jarred Ilett
Present Great Players - John Anstess
John Long
Present Great Player - Karl Lohde
Luke Stapleton
Michael Athanasiou
Noel Long
Present Great Players - Peter MacFarlane
Peter March
Present Great Player - Ryan Smith
Shane Ponter
Present Great Player - Shannon Rioli
St Marys Icon - Sheila Clarke
Super Coach - John Taylor
Ted Liddy
Terry Lew Fatt
The Godparents of the "Green Machine"
The Long Family
The man who started it all Ted Egan AO
Tommy Weetra
Xavier Clarke (Snr)
Premiership Players A - C
Premiership Players D - K
Premiership Players L - M
Premiership Players N - S
Premiership Players T - Z
Every St Mary's player who has played in a Grand Final
All St Marys Player Football Life members and their premierships
AFLNT - Hall of Fame
Records - Page 1
Records - Page 2
Records - Page 3
Records - Page 4
Records - Page 5
Records - Page 6
Records - Page 7
AFLNT Records - Minor Premiers and Wooden Spoons
AFLNT Records - Biggest Thrashings since 1946/47
AFLNT Records - Draw - 6 point wins in year order
St Marys and All NTFL Players who have played VFL/AFL
St Marys players to play with NT Thunder in the QAFL now NEAFL Awards
St Marys All Australian Juniors
St Marys - BOG in a Representative game
St Marys Coach, Captain and Best and Fairests of the Lower grades
St Marys Games summary Year by Year
St.Marys Honour Board
St Marys - Kamwari
St Marys Legends (100 games or more)
St Marys Life Members
St Marys longest Winning and loosing runs against all Clubs
St Marys Men at the Top
St Marys players who have kicked 7 or more goals in a match
St Marys Win - Loss record against all clubs
Summary of all St Marys coaches Win - Loss record
Summary of total number of premierships won by all clubs (All grades)
AFLNT St Marys Womens Football

NTFL BOG in Grand Finals all Grades

Chaney Medallist - League

Year

Name

Club

1970/71

Reubin Cooper

Darwin

1971/72

Stewie Jeffery

St Marys

1972/73

John Tye

Darwin

1973/74

John Tye

Nightcliff

1974/75*

Cyclone Tracy

1975/76

Ron Quall

Darwin

1976/77

Darryl Bakes

Waratahs

1977/78

Benny Vigona

St Marys

1978/79

Michael Graham

St Marys

1979/80

Tom Thorne

Darwin

1980/81

Peter Belford

North Darwin

1981/82

Les Myles

St Marys

1982/83

Terry Neville

Wanderers

1983/84

Gerry Kenny

Darwin

1984/85

Damian Christensen

St Marys

1985/86

Dennis Dunn

St Marys

1986/87

Steven Long

St Marys

1987/88

Roy Cassetti

St Marys

1988/89

David Ross

Darwin

1989/90

Noel Long

St Marys

1990/91

Cyril Rioli (Jnr)

St Marys

1991/92

Todd Spearman

St Marys

1992/93

Russell Jeffrey

Wanderers

1993/94

Aaron Perry

St Marys

1994/95

Noel Long

St Marys

1995/96

Noel Long

St Marys

Tie

1995/96

Graham Taylor

Sthn Districts

Tie

1996/97

Jock Mcleod

St Marys

1997/98

Gerard Atkins

Sthn Districts

1998/99

Frank Matthews

Waratahs

1999/00

Matthew Waklin

Waratahs

2000/01

Brian Ross

Darwin

Tie

2000/01

Dion Grant

Palmerston

Tie

2001/02

Robert Campbell

Nightcliff

2002/03

Nick Ingall

St Marys

2003/04

Nick Ingall

St Marys

2004/05

Todd Cook

Wanderers

2005/06

Darryl White

Darwin

2006/07

Kyle Archibald

Sthn Districts

2007/08

Ryan Lewis

St Marys

2008/09

Jarred Ilett

St Marys

2009/10

Heath Culpitt

St Marys

Tie

2009/10

Peter MacFarlane

St Marys

Tie

2010/11

Aaron Motlop

Wanderers

2011/12

Paul Scanlon

Tiwi Bombers

2012/13

William Rioli (Jnr)

St Marys

2013/14

Kane Leerson

St Marys

2014/15

Thomas Motlop

Wanderers

2015/16

Jackson Geary

St Marys

Notes

1974/75* Premiership season was suspended by the NTFL because of Cyclone Tracy

Up to season 1996/97 Palmerston were called North Darwin

Clarke Medallist (Reserve Grade Div 1)
Year Name Club
1984/85  Willy Hammer Wanderers
1985/86 Terry Booth Katherine
1986/87 Brently Hughes Sthn Districts
1987/88 Gary Menzal St Marys
1988/89 Rick Robinson Nightcliff
1989/90 Robbie Cooper Nightcliff
1990/91 Andrew Miller Waratahs
1991/92 John Long St Marys
1992/93 Anthony Hoban Waratahs
1993/94 Dusty Millar Wanderers
1994/95 Mark Hilderbrandt St Marys
1995/96 Joe Sara St Marys
1996/97 Nick Stevens Waratahs
1997/98 Matt Bury Waratahs
1998/99 Chris Chamberlain Waratahs
1999/00 Shaun Baxter Waratahs
2000/01 Wayne Green Palmerston
2001/02 Wayne Runyu Nightcliff
2002/03 Gary Smallridge Nightcliff
2003/04 Aaron Gepp Palmerston
2004/05 Frank Matthews Waratahs
2005/06 Jamie Clee Nightcliff
2006/07 Paul White Waratahs
2007/08 Dylan Hale St Marys
2008/09 Scott Ward Waratahs
2009/10 Dionysuis Munkara Waratahs
2010/11 Che Jenkins Waratahs Tie
2010/11 Todd Hayes Banks Tie
2011/12 Christopher Cates Banks
2012/13 Ryan Middlebrook Waratahs
2013/14 Timothy Mosquito Waratahs
2014/15 Bradley Taheny Banks
2015/16 Russell Gabriel Tracy Village
Notes
Up to season 1996/97 Palmerston were called North Darwin

Gear Medallist (Reserves Div 2)
2010/11 Daniel Budarick Banks
2011/12 Mitchell Amidy Olympic
2012/13 Damien Seubert University
2013/14 Mitchell Amidy Olympic
2014/15 Todd Hayes Banks
2015/16 Dylan Cooper Nightcliff Spartans

Haritos Medallist (Senior Colts)

Year

Name

Club

1989/90

Nathan Buckley

Sthn Districts

1990/91

Victor Dunn

St Marys

1991/92

Wayne Allard

Nightcliff

1992/93

Steven Bailey

St Marys

1993/94

Shane Kerinaiua

Waratahs

1994/95

Anthony Vallejo

St Marys

1995/96

Mark Dhamarrangi

Wanderers

1996/97

Corey Ah Chee

Darwin

1997/98

Ezra Bray

St Marys

1998/99

Xavier Clarke (Jnr)

St Marys

Tie

1998/99

Sam Jenner

St Marys

Tie

1999/00

Aaron Davey

Palmerston

2000/01

Xavier Clarke (Jnr)

St Marys

2001/02

Kurt Baumann

St Marys

2002/03

Ses Frank

St Marys

2003/04

Reltin Roberts

Wanderers

2004/05

Matthew Patterson

St Marys

2005/06

Cameron Stokes

Darwin

2006/07

Rexmond Isaac

Nightcliff

2007/08

Mark Gillard

Sthn Districts

2008/09

Jack McEwin

Waratahs

2009/10

Lindsay Lawler

Sthn Districts

2010/11

Brad Fisher

St Marys

2011/12

Samuel Autio

Palmerston

2012/13

Jordan Scanlon

Sthn Districts

2013/14

Brandon Parfitt

Nightcliff

Tie

2013/14

Marcus Hamilton

Big River Hawks

Tie

2014/15

Ryan Nyhuis

Nightcliff

2015/16

Bryson Nabegeyo

Nightcliff

Russell Jeffery Medallist

Year

Name

Club

1995/96

Nathan Grant

Nightcliff

1996/97

Ezra Bray

St Marys

1997/98

Leon Bonson

Katherine

1998/99

Trent Hentschell

Magpies

1999/00

Reggie Tipungwuti

St Marys

2000/01

Dwayne Whitehurst

Sthn Districts

2001/02

Duane Von Sneddon

Wanderers

2002/03

Elias Palipuaminni

Magpies

2003/04

Nick Keen

St Marys

2004/05

Nathan Burns

St Marys

2005/06

Robert Hale

St Marys

2006/07

Troy Taylor

Sthn Districts

2007/08

Justin Cooper

St Marys

2008/09

Damien Williams

Darwin

2009/10

Jordan Wilson

Wanderers

Russell Jeffery Medallist U/16 Div 1

2010/11

Sebastian McGorm

St Marys

Tie

2010/11

Jordan Briston

Nightcliff

Tie

2011/12

Davin Ferreira

Nightcliff

2012/13

Lachlan McKenzie

Nightcliff

2013/14

Junior Owen

Nightcliff

2014/15

Bryson Nabegeyo

Nightcliff

2015/16

Brodie Casburn

Sthn Districts

Russell Jeffery Medallist
Year Name Club
1995/96 Nathan Grant Nightcliff
1996/97 Ezra Bray St Marys
1997/98 Leon Bonson Katherine
1998/99 Trent Hentschell Magpies
1999/00 Reggie Tipungwuti St Marys
2000/01 Dwayne Whitehurst Sthn Districts
2001/02 Duane Von Sneddon Wanderers
2002/03 Elias Palipuaminni Magpies
2003/04 Nick Keen St Marys
2004/05 Nathan Burns St Marys
2005/06 Robert Hale St Marys
2006/07 Troy Taylor Sthn Districts
2007/08 Justin Cooper St Marys
2008/09 Damien Williams Darwin
2009/10 Jordan Wilson Wanderers
Russell Jeffery Medallist U/16 Div 1
2010/11 Sebastian McGorm St Marys Tie
2010/11 Jordan Briston Nightcliff Tie
2011/12 Davin Ferreira Nightcliff
2012/13 Lachlan McKenzie Nightcliff
2013/14 Junior Owen Nightcliff
2014/15 Bryson Nabegeyo Nightcliff
2015/16 Brodie Casburn Sthn Districts

U/15's Medallist (Flesfader Medal)

Year

Name

Club

2005/06

Jaycob Senge

Nightcliff

2006/07

Jack Mc Ewin

Waratahs

2007/08

Angelo Thomas

Darwin

2008/09

Damien Williams

Darwin

2009/10

Sam Smith

Waratahs

Cooper Medallist U/16's Div 2

2010/11

Fayaaz Ferozkhan

Palmerston

2011/12

Jaidyn Hill

Palmerston

2012/13

Denny Musgrove

St Marys

2013/14

Liuio Fiorani

Nightcliff

2014/15

Brayden Lee

Tracy Village

2015/16

Hugh Harding

Nightcliff 2

BOG (Kemp Medal)
1995/96 Jarred Ilett St Marys
A.T. Shaw Medallist (U/14's)
Year Name Club
1998/99 Brendan Bailey St Marys
1999/00 Dwayne Whitehurst Sthn Districts
2000/01 Fred Puruntatameri St Marys
2001/02 Andrew Mcleod Waratahs
2002/03 Nathan Crosby Wanderers
2003/04 Jamie McLean Nightcliff
2004/05 Kevin Howard Nightcliff
2005/06 James Clarke Wanderers
2006/07 Shaun Pollock St Marys
2007/08 Aaron Pollard St Marys
2008/09 Kieran Nichols Waratahs
2009/10 Leroy Larson St Marys
A.T. Shaw Medallist (U/14's) Div 1
2010/11 Harry Williams Nightcliff
2011/12 Frank Ezekiel Palmerston
2012/13 Matthew Blake Sthn Districts
2013/14 Devon O'Connor Waratahs
2014/15 Edward White Wanderers
2015/16 Brodie Lake Sthn Districts

U/14 Div 2 Medallist

Year

Name

Club

2004/05

Kieran De Santos

Magpies

U/13's Medallist

Year

Name

Club

2005/06

Aaron Smith

Palmerston

2006/07

Nathan Woodley

St Marys

2007/08

Jarrod Stokes

Darwin

2008/09

Shaun Hutchins

Nightcliff

2009/10

Brandon Parfitt

Nightcliff

Damaso Medallist U/14's Div 2

2010/11

Mickitja Rotumah - Onus

Waratahs

2011/12

Nathan Hay

Nightcliff

2012/13

Leslie Maroney

Darwin

2013/14

Mason Rowe

Nightcliff

2014/15

James Sailor

Buffaloes

2015/16

Waylon Waters

Nightcliff 2

Deslandes Medallist U/14's Div 3
2010/11 Saverio Jurrah Sthn Districts Crocs
2011/12 Levi Higgins Palmerston
2012/13 No Grade
Deslandes Medallist U/12's Atkinson Div 1
2012/13 Conner Schiller St Marys
2013/14 Adam Kerinaiua Jnr St Marys
2014/15 Sam Elder Waratah Red
2015/16 Xavier Singh - Lippo Tigers Black
Deslandes Medallist U/12's Atkinson Div 2
2012/13 Kaiya Jones Waratahs
2013/14 Tom Bara Wanderers
2014/15 Valentine Puatjimi Tigers Black
2015/16 Kai Barclay Magpies White

Coca Cola Womens Medallist

Year

Name

Club

2004/05          Toni Alexandrow

Toni Alexandrow

St Marys

2005/06          Natalie Forster

Natalie Forster

St Marys

2006/07

Ebony Miller

Darwin

2007/08

Hannah Bowley

St Marys

2008/09

Sandra Eaton

St Marys

2009/10

Jamie Lee Puautjimi

St Marys

2010/11

Nicole Simons

Palmerston

2011/12

Colleen Gwynne

Waratahs

2012/13

Lisa Roberts

Waratahs

2013/14

Angela Foley

Waratahs

Brenda Williams Womens Medallist

2014/15

Angela Foley

Waratahs

2015/16

Abbey Holmes

Waratahs

Youth Girls Medallists /U18 Girls

2011/12

Shay Warburton

Palmerston

2012/13

Nakita Long

St Marys

2013/14

Danielle Ponter

St Marys

2014/15

Danielle Ponter

St Marys

2015/16

Isabelle Porter

Darwin Buffettes

U15 Girls

2015/16

Fredda Puruntatameri

Tiwi Bombers

Enter supporting content here

gm.jpg

I'M A COG IN THE "GREEN MACHINE"

website hit counter